Бессарабская карта в сепаратистских играх Москвы

Предлагаем  вашему вниманию статью издания «Глобал Аналитик» о том, как пророссийские силы раскачивают ситуацию на юге Одесской области . Текст приводится на языке оригинала.


У ході неоголошеної війни, яку Росія веде проти України, російські спецслужби постійно намагаються дестабілізувати ситуацію в регіонах та на окремо взятих територіях, які, на їхню думку, мають сепаратистський потенціал. Такі висновки вони роблять передусім через багатонаціональний склад населення зазначених територій. Протягом останніх років ми регулярно можемо спостерігати як зовнішні сили ініціюють проведення акцій та пропагандистських кампаній, які мають на меті порушення територіальної цілісності України. Крім усім відомих подій у Криму та на Донбасі, спроб розхитати ситуацію на Північній Буковині та Закарпатті, окремої уваги заслуговує Південна Бессарабія.

В історичному контексті Південна Бессарабія — Ізмаїльський і Аккерманський повіти Бессарабської губернії, нині це дев’ять південно-західних районів Одеської області. Це найбільш строкатий мікрорегіон Одещини, де, окрім українців, мешкають болгари, молдовани, румуни, гагаузи, росіяни та представники інших національностей.

Влітку 2015 року була спроба створення через бутафорну «народну раду Бессарабії» так званої «Бессарабської народної республіки», після проголошення якої на територію південно-західних районів Одеської області мали зайти російські диверсанти з Придністров’я, яке контролюється Москвою. Тоді завдяки вдалим і своєчасним діям українських спецслужб цей сценарій не був реалізований.

Можна впевнено констатувати, що нині проросійська агентура так само не полишає спроб дестабілізації Південної Бессарабії. Яскравим підтвердженням того є останні події, приводом до яких стало засідання виконкому Білгород-Дністровської міської ради 18 травня 2017 року, де трапився конфлікт між громадськістю та депутатом Василем Кащі, який голосував проти розробки детального плану земельної ділянки для побудови храму УПЦ Київського патріархату, яка має бути побудована в місті. Саме цей інцидент зовнішні сили вирішили використати для чергової інформаційної кампанії, метою якої є нагнітання істерики навколо цієї ситуації та підігрівання сепаратистських настроїв.

Вже 30 травня (нібито як реакція на події 18 травня) у Білгород-Дністровському відбувся проплачений мітинг під болгарськими прапорами за повної відсутності української національної символіки. Крім болгар, на акції була присутня велика група гагаузів з села Дмитрівка Болградського району, що свідчить про повну відсутність якоїсь ідейної складової та абсолютну маргінальність цього заходу, адже болгари та гагаузи Бессарабії — це абсолютно різні та самодостатні етнічні спільноти. І гагаузи під прапорами Болгарії на теренах Бессарабії сприймаються не інакше як нонсенс. Більшість виступів були досить млявими, їх можна охарактеризувати як «за все хороше і проти усього поганого». Однак варто звернути увагу на заклик одного з виступаючих — створювати якусь місцеву «самооборону». Очевидно, що метою даного мітингу було кинути в маси та максимально розкрутити саме це гасло. У той же самий час постає логічне запитання: «Хто той ляльковод, який стоїть за лаштунками цих подій?»

Дмитро Барвіненко

Дмитро Барвіненко

Більшість ЗМІ та громадськості у своїх публічних висловлюваннях пов’язували проведення цієї акції передусім з народним депутатом Антоном Кіссе. В принципі є очевидним, чому звинувачення були спрямовані в першу чергу проти Кіссе, адже він є найбільш відомою особистістю серед українських болгар і очолює Асоціацію болгар України.

Сам Антон Кіссе опублікував заяву, в якій повністю заперечує власну причетність до подібних фейкових мітингів та до так званих «народних республік». З огляду на це виникає закономірне питання: для чого Антону Кіссе організовувати настільки недолугий мітинг, привід для проведення якого був повністю висмоктаний з пальця? А після того ще і відхрещуватися від нього, адже це поставило б його в дуже незручне становище в очах всіх болгар Південної Бессарабії. Крім того, слід враховувати, що він є народним депутатам, який тісно співпрацює з нинішньою владою, є співголовою політичної партії «Наш край», а також входить до депутатської групи «Відродження», яка постійно голосує в унісон з правлячою коаліцією.

При тому, що Антона Кіссе важко назвати святим, тим не менш слід зауважити, що з мітингом 30 травня не все так однозначно. Більше того, занурюючись у політичну палітру Бессарабії, стає зрозумілим, що в цьому регіоні існує декілька груп впливу, між якими час від часу спалахують конфлікти і деколи це відбувається в політичній площині також.

Зокрема, місцеві журналісти, які були на мітингу, стверджують, що на ньому перебували особи, яких раніше бачили в оточенні колишнього прокурора та батька депутата ВРУ Віталія Барвіненка — Дмитра Барвіненка. Останній відомий тим, що вважає Білгород-Дністровський своєю вотчиною і завжди використовує будь-які можливості для того, щоб нагадати про це. Також серед масовки на цій акції були проплачені активісти, які в попередні роки брали участь в мітингах, які організовували люди Барвіненка.

Є важливим той факт, що інформацію про проведення цього мітингу найбільш завзято висвітлювали українські інформаційні видання, які прямо чи опосередковано належать куму Володимира Путіна — Віктору Медведчуку. З цього випливає логічний висновок, що до проведення даного заходу причетний «Український вибір» Віктора Медведчука, що не є дивним, адже жодна сепаратистська акція в Україні не обходиться без організаційної та інформаційної участі цієї сумнозвісної організації.

У Бессарабії є декілька груп впливу, між якими час від часу спалахують конфлікти

У Бессарабії є декілька груп впливу, між якими час від часу спалахують конфлікти

Хоча в стінах «Луб’янки» переконані, що строката національна палітра мешканців Південної Бессарабії — сприятливий чинник для розвитку сепаратистського руху, який їм допоможе у розколі України та знищенні української державності, тим не менш, в цьому вони сильно помиляються. Уся справа в тому, що міф про так званий «міжнаціональний конфлікт» між українцями та болгарами був штучно створений з самого початку. І вороги нашої держави подібними маніпуляціями хочуть втілити його в життя, не маючи на це жодного шансу, так як українці і болгари в складних ситуаціях завжди знаходили компроміси та порозуміння. Згадаймо історію: у 1920 році українці, болгари та німці навіть створювали спільні загони для боротьби з більшовиками на теренах Одеської області. Це свідчить про те, що задля того, щоб забезпечити мир, спокій та добробут, ми як тоді, так і зараз зможемо прийти до спільного знаменника без будь-якого впливу ззовні.

Олесь Рахманний

comments powered by HyperComments