Одеські нардепи: хто такий Геннадій Чекіта та з чим його їдять

Чекіта Геннадій Леонідович, 17.07.1966 р.н., уродженець м.Одеса, в 1987 році закінчив Московське вище загальновійськове командне училище ім. Верховної ради РСФСР, отримавши спеціальності інженера і референта-перекладача. В 1990 році закінчив службу в Радянській армії та повернувся в Одесу, почавши працювати в Територіальному міжгалузевому об’єднанні «Темо» Жовтневої райради Одеси, що займалось ремонтом металургійного устаткування. З цього підприємства, де Чекіта познайомився зі своїм старшим бізнес-партнером Козаченком Олексієм Олексійовичем, вони розпочали розбудову власної одеської бізнес-групи «Панком», що спеціалізувалась на виробництві кольорових металів та чавуну з вторинної сировини та подальшому експорті, в т.ч. в африканські країни.

З розбудовою «Панкому» розпочалась і політична кар’єра Чекіти, який починаючи з 1994 року неодноразово обирався депутатом місцевих рад різних рівнів.

В 2005-2006 роках він стає помічником Козаченка О.О., який на той момент був народним депутатом України і входив у фракцію «Наша Україна». А з 2006 і до 2014 року Чекіта — помічник народного депутата України Катеринчука Миколи Дмитровича. Цікаво, що в 2006 році помічником Катеринчука стає ще один одесит – Чорнолуцький Руслан Васильович, який до цього був керівником декількох підприємств, пов’язаних із сім’єю Чекіти. Чорнолуцький в 2007 році, після заснування Катеринчуком Європейської партії України, очолює Одеську міську організацію цієї партії, та перебуваючи на цій посаді протягом 2010-2014 був членом виконавчого комітету Одеської міської ради, при цьому заявки Європейської партії на мітинги слугували підставою для заборони та розгону Євромайдану в Одесі в грудні 2013 року. На даний момент Чорнолуцький є адвокатом Михайла Саакашвілі.

Чекіта в 2006 році стає депутатом Одеської міської ради від Блоку Едуарда Гурвіца «Наша Одеса», а в 2009 вступає до лав Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина». За списком «Батьківщини» Чекіта в 2010 році знов стає депутатом Одеської міської ради. Але в 2012 виходить з цієї партії після того, як «Батьківщина» не підтримала його висування кандидатом в народні депутати за 134 округом і Чекіта програв вибори з відставанням в 900 голосів. Після програшу Чекіта та ще декілька осіб з його близького оточення кілька тижнів голодували, вимагаючи перерахунку голосів, проте безуспішно. При цьому, Чекіта не розрахувався в повному обсязі з членами виборчих комісій, які працювали на нього, зменшивши матеріальну винагороду більш ніж в 2 рази. Крім того, Чекіта подав позов проти керівника обласної організації «Батьківщина» Олега Радковського про стягнення з останнього заборгованості за позикою у сумі 200,0 тис. долл., яка надавалась Радковському в 2009 році. Чекіта виграв позов в 2014 році і суд зобов’язав боржника повернути залишок у 2,0 млн.грн.

Орієнтовно в цей період завершується співпраця Чекіти з Козаченком (не виключається, що це проходило за юридичної підтримки Чорнолуцького). Як наслідок, Чекіта отримує виробництво ПАТ «Будгідравлика».

В 2013 Чекіта придбав партію, яка згодом була перейменована на «Блок Геннадія Чекіти «За справедливість». В цей же час на Чекіту працює російський політтехнолог Сергій Назаров, що спеціалізується на чорних PR-технологіях (з 2014 року Назаров перебуває в команді Труханова).

З 2014 року політичну кар’єру Чекіти починає спонсорувати його зведений родич Аврамов Іван Іванович, більш відомий як колишній «смотрящій» за Одеською областю від Юрія Іванющенко «Єнакієвського». Зокрема, спочатку була профінансована кампанія Чекіти в дострокових виборах Одеського міського голови в травні 2014 року, яка не надала очікуваних дивідендів через вкрай низький результат – 5% голосів (4-е місце). Згодом, за непідтвердженими даними, Аврамов заплатив 500,0 тис.долл. Олексію Гончаренку, керівнику штабу БПП, за перемогу Чекіти на виборах у Верховну Раду 2014 року.

Жодна з виборчих кампаній Чекіти не відрізнялась якимись оригінальними політтехнологічними ходами, а лозунги 2 кампаній, що закінчились програшем, до сих пір використовуються в Одесі, як меми: «Дважды два Чекита» і «Хочешь знать … (різні варіанти)? Спроси Геннадия Чекиту». В передвиборчій програмі 2014 року, крім соціально-популістських обіцянок, озвучено лише 1 конкретну проблему Одеси – розвиток транспортної інфраструктури віддалених районів Одеси, що можливо пояснити територіальною структурою його округу (декілька мікрорайонів без належного транспортного сполучення).

Для підкупу виборців з 2010 року і дотепер використовується Благодійна організація «Фонд Чекіти «Милосердя» (проднабори, скидки на ліки в аптечній мережі, що належить Чекіті, організація ярмарок з торгівлі сільгосптоварами за зниженими цінами).

На даний момент Чекіта — член фракції «Блок Петра Порошенка», голова підкомітету з питань цін і тарифів, ціноутворення, регуляторної політики, кооперації, захисту прав споживачів Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, член Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради України з питань приватизації. З моменту обрання Чекіта фігурував в декількох конфліктних ситуаціях, а саме:

  • вніс законопроект №1642 від 26.12.2014 про внесення змін до Закону України «Про спеціальну (вільну) економічну зону «Порто-франко» на території Одеського морського торговельного порту» (щодо регулювання інвестиційної діяльності на території СЕЗ «Порто-франко»), яким передбачалось створення СЕЗ на території ТОВ «Євротермінал» в Одесі. Товариство перебуває у приватній власності компаній, причетних до російської «Енвіжн груп», що належить російським олігархам Євтушенкову В.П. та Малофєєву К.В., безпосередньо причетним до фінансування терористичних угрупувань ДНР-ЛНР;
  • 2 помічника Чекіти мали відношення до Громадської спілки «Асоціація експертів в системі ціноутворення», листи якої використовувались в інформаційній атаці (весна-літо 2015 року) на ПрАТ «Українське дунайське пароплавство» з використанням газети «2000» (підконтрольна Віктору Медведчуку) та інформаційного агентства «РБК-України» (утворене російським медіа-холдінгом «РосБізнесКонсалтинг»);
  • В лютому 2016 року колишній міністр економіки Айварас Абромавічюс звинуватив Чекіту в лобіюванні близьких йому людей при призначенні керівника державного підприємства «Завод порошкової металургії» в Броварах. Чекіта вказану інформацію згодом підтвердив, обґрунтовуючи це економічною доцільністю.

Незважаючи на певні репутаційні втрати Чекіти через вихід на широкий загал інформації про побутові негаразди (наявність заборгованості за комунальні послуги, судовий процес за аліменти), у нардепа лишається певна політична вага в Одесі. Цьому перш за все сприяють його міліонний статок та наявність власних медіа-ресурсів (телеканал, сайт та носії зовнішньої реклами). Крім того, Чекіта продовжує працювати з жителями округу (організація свят, проднабори, допомога в термомодернізації житлових будинків тощо), в окремих випадках приписуючи собі заходи, що фінансувались з державного бюджету за програмами Кабінету міністрів (наприклад, облаштування 150)

comments powered by HyperComments