Генпрокуратура зриває міжнародну експертизу кулі з тіла Михайлика

Міжнародну експертизу кулі, вилученої з тіла одеського громадського діяча Олега Михайлика в Німеччині, не вдається провести через свідомий саботаж Генпрокуратури.

Про це повідомляє «Українська правда».

Операцію по вилученню кулі за кошти німецького уряду вдалося провести 11 січня, хоча від Генпрокуратури так і не надійшло міжнародно-правового запиту задля збереження законної процедури вилучення кулі, аби та стала речовим доказом у справі.

Михайлик після операції

Як пояснив Михайлик «Українській правді», ситуацію врятував оперативний запит Нацполіції через Інтерпол до поліції Німеччини про присутність німецьких правоохоронців на операції, яким одразу передали кулю і які тепер її у себе зберігають.

«Це називається збереження речового доказу у кримінальній справі. Тобто запит Інтерполу лише допоміг її законно передати на збереження німецькій поліції. Але запит від ГПУ нам і далі потрібен. Без нього не зможуть зробити тут міжнародну експертизу кулі, яку також готовий оплачувати німецький уряд. Тому запит ми досі чекаємо і його досі станом на 17 січня немає», – додає він.

А вже 22 січня Михайлик повідомив що, як йому стало відомо від місцевого німецького журналіста, ГПУ надіслало доручення німецькій поліції про повернення кулі в Україну, щоб провести експертизу самим.

Речник Генпрокуратури Андрій Лисенко не зміг підтвердити чи спростувати цю інформацію, пославшись на те, що нею просто не володіє.

Ймовірно, доручення про повернення кулі складене на основі рішення Печерського суду від 10 січня (на другий день після резонансу з перенесення операції), яким надається тимчасовий доступ до речового доказу німецьким правоохоронцям (щоб ті зберегли у себе кулю) і, паралельно, українським слідчим Нацполіції.

Згодом Генпрокурор Юрій Луценко в коментарі до допису автора у Фейсбук пояснив відсутність запиту на міжнародну експертизу тим, що «міжнародна експертиза не дозволена українським законодавством».

 «Тому що експерт несе кримінальну відповідальність за об‘єктивність своїх висновків (…). А що з чим будуть порівнювати німецькі експерти? У них є ствол пістолета?», – додав Луценко.

Нагадаємо, ескпрертизу кулі мали провести в Мюнхенському інституті криміналістики.
 Михайлик вже підписав письмову угоду на передачу кулі для проведення балістичної експертизи в Німеччині. Балістика повинна визначити калібр зброї, з якого могли стріляти, основні параметри кулі, деформацію і інші характеристики. Куля може стати важливим речовим доказом у розслідуванні у справі про замах на нього і суттєво вплинути на хід подальшого розслідування. Саме тому українські правоохоронці саботують оформлення документів для надання міжнародної правової допомоги і проведення міжнародної експертизи.


пробите кулею ребро (ліворуч) та сама куля (праворуч)

За версією очільника одеської прокуратури Олега Жученка, револьєр, з якого стріляли в Михайлика, — досить специфічна зброя . Цікаво, що реальним слідством щодо попередніх злочинів громадян Грузії почали займатися вже після їх затримання у справі Михайлика.

 Що цікаво, кулі, якими підозрювані поранили трьох осіб у червні біля кафе «Дюк», за словами прокурора, «вилучені нещодавно» (розмова з прокурором відбулася 17 грудня). І лише «нещодавно» їх відправили на експертизу.

На думку потерпілого, це доволі зручна тактика слідства – повісити на одних і тих самих осіб кілька злочинів.

підозрювані у справі Михайлика

«Затримані у моїй справі виглядають дуже зручними, бо в них є кримінальне минуле, їх жаліти ніхто не буде, вони не громадяни України, і вони в цей час (в момент пострілу в Михайлика – УП) були неподалік», – раніше в інтерв’ю УП зазначав Михайлик.

На його думку, це дуже нагадує ситуацію зі слідством у справі Катерини Гандзюк, коли вбивство хотіли «повісити» на раніше судимого за крадіжки херсонця Миколу Новікова, проти якого паралельно було порушено ще два кримінальних провадження за дрібні злочини.