Труханов та Антикорупційний суд або чому справа одеського мера розгядається шаленими темпами

Вже майже три роки слідчі НАБУ та прокурори САП займаються справами топ-корупції.  За цей час вони скерували до суду з-поміж 176 справ. Проте ані обвинувальних вироків з посадкою, ані виправдальних досі немає. Як повідомляє НАБУ, у 46  справах навіть  не відбулося підготовче засідання.

Зокрема, вкотре перенесено апеляційний розгляд на ухвалу про повернення обвинувального акту у так званій справі «тернопільських прокурорів». Це провадження перебуває у різних судових інстанціях з 11 листопада 2016 року. В іншій справі — за фактом завдання збитків ПАТ «ДПЗКУ» — вже майже два роки не може відбутися підготовче засідання. 18 місяців продовжується затягування  так званої «газової справи Оніщенка». Майже рік зачитується обвинувальний акт у справі Насірова. 
Невтішна ситуація й із розглядом справ, в яких підготовче засідання відбулося.

Наразі судові засідання призначаються в середньому раз на два місяці. Серед причин — брак суддів певної кваліфікації (справи від НАБУ і САП мають розглядати три судді з понад 5-річним стажем роботи), хвороби або відпустки учасників процесу тощо.

З-поміж 36 рішень у справах від НАБУ і САП судді обрали покарання у вигляді позбавлення волі лише до трьох осіб. Інші рішення – це затвердження угод про визнання винуватості або призначення покарання, відповідно до якого особи не перебувають у місцях позбавлення волі. 

Саме відсутність вироків з реальним покаранням і стала причиною створення Антикорупційного суду. У червні 2018 року Рада ухвалила відповідний закон. У липні цей закон навіть довелося коригувати. Міжнародний валютний фонд вимагав, аби затверджені до створення антикорупційного суду вироки переглядалися в апеляції саме цього суду. Фінальна редакція вимагає навіть передачі до Антикорупційного суду всіх не розглянутих до його створення справ.

Після ухвалення закону дві показові справи почали розглядатися з космічною швидкістю у порівнянні з іншими. Мова йде про «справу Труханова» та «справу Мартиненка».

Про невластиву інтенсивність «справи Мартиненка» писали «Наші гроші».

За даними журналістів, засідання у цій справі на сьогодні призначаються найчастіше у порівнянні з іншими справами НАБУ та САП. Прискорення відбулося відразу після ухвалення закону «Про Вищий антикорупційний суд».

Ще більша інтенсивність засідань — у справі Труханова, яку було скеровано до суду в жовтні 2018 року.

Мера Одеси звинувачують у фінансових махінаціях, у зв’язку з якими бюджету було виведено 185 млн грн, під виглядом купівлі будівлі збанкрутілого заводу «Краян.

З кінця жовтня 2018 у справі уже відбулося 7 судових засідань, які проходять щотижня, і на які суд кожного разу виділяв по півдня.

14 січня суд продовжив слухати справу мера Одеси і за один день встиг дослідити 9 із 67 томів, а також розпочати ще 10. Це приблизно 1700 сторінок письмових доказів у справі.

Малиновський районний суд Одеси, який розглядає справу Труханова, уже визначився з графіком засідань до кінця лютого наперед.

Загалом суд виділив у січні-лютому 2019 аж повноцінних 18 робочих днів на цю справу. Прокурорам САП доведеться тижнями буквально жити в Одесі для підтримки державного обвинувачення в суді.

З одного боку, це добре, адже швидкий та безперервний розгляд справи є дуже важливим, але з іншого — викликає подив.

Більше справ, підслідних НАБУ, у цьому суді наразі немає, тому у Центрі протидії корупції вирішили порівняти швидкість розгляду справи Труханова зі справами щодо тяжких та особливо тяжких злочинів.

Слід зазначити, що досліджувалися тільки справи, які розглядають ті ж самі судді, що й справу Труханова — Черевко С.П., Корой В.Д. та Передерко Д.П.

Виявилося, що є щонайменше 9 справ, які розглядаються в цьому ж Малиновському суді в зовсім іншому темпі.

  1. Більше 2 років слухається справа про умисне вбивство (№ 521/7817/13-к)
  2. Майже 5 років, з яких 4,5 особа перебувала в СІЗО, слухається справа про збройне пограбування та умисне вбивство (№ 521/14063/13-к)
  3. 4,5 роки слухається справа про замах на вимагання та погрозу вбивством(№ 522/29427/13-к)
  4. Понад 5 років слухається справа про шахрайство в особливо великому розмірі з відмиванням коштів (№ 521/7544/13-к)
  5. 3 роки розглядається справа про груповий розбій (№ 521/14851/15-к)
  6. 7 років тягнеться розгляд ломбардної афери (№1/445/11)
  7. 3 роки слухають справу про збут особливо небезпечних наркотиків(№ 521/75/16-к)
  8. 3 роки йде розгляд справи про розбійний напад (№521/17793/15-к)
  9. Уже 3,5 роки слухається справа про розбій зі смертю (№ 521/3835/15-к)

На фоні цих багаторічних розглядів справ у таких серйозних злочинах і масштабних схемах обкрадання одеситів постає питання, чому суд так вибірково добросовісно віднісся саме до справи Одеського мера?

Відповідь проста — ані суд, ані підсудний не зацікавлені у затягуванні процессу. Під гаслом — «економія процесуального часу», суддівська колегія намагається якомога скоріше розглянути справу та винести рішення першої інстанції аби потім ще встигнути закріпити його в апеляції доки вона не потрапила на розгляд до Антикорупційного суду. Адже часу не так вже й багато, Антикорупційний суд повинен запрацювати вже навесні 2019 року.  Та нескладно здогадатися, що йдеться саме про виправдальне рішення, яке може стати першим в історії НАБУ та негативно вплинути на репутацію антикорупційного слідчого органу.

Джерело

comments powered by HyperComments