Чому неможливе повернення назви проспекту Маршала Жукова в Одесі: пояснення юриста

Заяви нардепа Скорика є нічим іншим, ніж спроба дестабілізувати ситуацію в Одесі, оскільки повернення назви проспекту Маршала Жукова неможливе в силу Закону.

Днями народний депутат від «Опозиційного блоку «За життя» Микола Скорик опублікував відеозвернення в якому йому «накипело» закликати Одеську міську раду повернути проспекту Небесної Сотні назву «Маршала Жукова» — http://bit.ly/2Vntad8, яку він носив до процесу декомунізації.

Що про це пише законодавець?

Згідно пп. є) п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»:

До символіки комуністичного тоталітарного режиму належать, зокрема, назви проспектів у яких використані:

— імена осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР.

Жуков Георгій Костянтинович:
— у 1941 році обраний депутатом Верховної Ради УРСР;
— з 01 лютого 1941 року до 29 липня 1941 року начальник Генерального штабу;
— з 02 серпня 1942 року по 24 червня 1945 року Заступник Верховного Головнокомандувача Збройними силами СРСР – перший заступник Народного комісара оборони СРСР;
— з 09 лютого 1955 по 26 жовтня 1957 рік міністр оборони СРСР;
— з 29 червня по 29 жовтня 1957 року член Президіуму ЦК КПРС;

Таким чином, маршал Жуков є особою, яка займала керівні посади в комуністичній партії та у вищих органах влади та управління СРСР, відтак ця назва була згідно Закону перейменована і не може бути повернена в силу того ж Закону.

«Проспект Маршала Жукова» також не може вважатися «назвою, пов’язаною з опором та вигнанням нацистських окупантів з України», яка є винятком з правил, оскільки пов’язана безпосередньо з особою Жукова, а не з опором та вигнанням нацистських окупантів з України, якою могла би бути назва «10 квітня» (назва, пов’язана з вигнанням військ нацистської Німеччини з Одеси), якби вона підлягала декомунізації.

Для загального портрету маршала — серед його «заслуг» були також:
— організація та керівництво військовими навчаннями на Тоцькому полігоні 1954 року, коли для вивчення можливостей армії в «атомній війні» від 45 000 до 60 000 солдат були піддані дії радіації після вибуху атомної бомби;
— маршал був одним з ініціаторів придушення повстання в Угорщині у 1956 році.

Крім того, оскільки Г. Жуков є особою, яка причетна до встановлення радянської влади збройним шляхом:під час Українських визвольних змагань (у складі Червоної армії воював на Західному та Південному фронтах, що проходили через територію України), 
то існування вказаної назви суперечить і положенням ч. 2 ст. 6 Закону України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті».

В даній ситуації цікавою є також історія декомунізації в Одесі та роль в ній нардепа Скорика.

09 квітня 2015 року Верховною Радою України було прийнято відповідний закон про декомунізацію — http://bit.ly/2WIdD9d.

В силу абз. 1, 2 п. 6 Перехідних та Прикінцевих положень цього Закону — його виконання, зокрема перейменування, покладалося на:
— Одеську міську раду – до 21 листопада 2015 року;
у разі невиконання нею повноважень, чи виконання не в повному обсязі, на:
— Одеського міського голову – до 21 лютого 2016 року,
відповідно у разі невиконання ним повноважень, чи виконання не в повному обсязі, на:
— Одеську обласну державну адміністрацію — до 21 травня 2016 року.

Ні Одеською міською радою, ні Одеським міським головою у передбачені строки перейменування в повному обсязі здійснено не було.
Міська рада обмежилася перейменуванням декількох вулиць — http://bit.ly/2VzPe9l, натомість мер Одеси взагалі проігнорував це питання.

Отже з 22 лютого 2016 року Одеська обласна адміністрація приймає на себе обов’язок перейменувати комуністичний спадок.

З 13 по 30 квітня 2016 року Одеська ОДА оголошує про проведення громадського обговорення щодо перейменування вулиць, отримує пропозиції громадян та ГО, висновки науковців та Українського інституту національної пам’яті.

Ні Скорик як народний обранець в інтересах виборців, ні інші в майбутньому обурені одесити жодних пропозицій чи заперечень не надають.

З березня по травень Облдержадміністрація двічі звертається до міської ради щодо надання пропозицій від територіальної громади, на що двічі отримує банальні відписки.

Міська рада знову усувається від процесу перейменування, не оголошує жодних громадських слухань і не надає жодних пропозицій.

21 травня 2016 року Голова Одеської обласної державної адміністрації приймає Розпорядження за № 303/А-2016, яким перейменовує низку вулиць, проспектів та провулків у місті Одесі — http://bit.ly/2JiiEST, а в квітні 2017 року назва «Проспект Небесної Сотні», разом з іншими була внесена у відповідний реєстр.

Завдяки цьому розпорядженню на топонімічній мапі міста з’явилися назви на честь борців за незалежність у ХХ ст., сучасних героїв війни на Сході України, героя 2 травня — Ігоря Іванова та видатних одеситів — Олександра Бернардацці, Димитроса Інглезі та Миколи Аркаса. Місце знайшлося і діячам національного масштабу.

Одразу після цього включаються активні «відстоювачі інтересів одеситів».
«Довіряй ділам» та «Опоблок» починають інформаційну кампанію проти даного розпорядження, яка починається від фраз типу «решение, прийнятое единолично, приказным характером – недопустимая форма общения с одесситами» — http://bit.ly/30cTFpn , закінчуючи тим, що вулиці ніби взагалі не були перейменовані — http://bit.ly/2HjjxbL.

Мер Одеси призначає громадські слухання з питань повернення комуністичних назв, які спочатку відкладає — http://bit.ly/2Vm2n0C, а потім намагається провести серед своїх, чому на заваді стають проукраїнські активісти — http://bit.ly/2Q2J2Rp

Пізніше міська рада знову призначає громадські слухання — http://bit.ly/2WC4nU2, на яких громадськість підтримує декомунізацію та голосує проти повернення назв — http://bit.ly/2VFkt1V — 92 голоси «за» Розпорядження Голови ОДА — 29 голосів «проти».

Від безсилля міська рада у квітні місяці 2017 року навіть з голосу приймає рішення про повернення комуністичних назв — http://bit.ly/2vSsan4m, однак наражається на кволу, але реакцію лоляльних до Труханова прокуратури — http://bit.ly/2W1j3Pt та СБУ — http://bit.ly/2HirPR7.
Пізніше суддя Приморського районного суду міста Одеси Андрій Бойчук скасовує це рішення — http://bit.ly/2LFTakc.

Тим часом сам Скорик звертався до суду щодо скасування Розпорядження Голови Одеської ОДА — http://bit.ly/2Jm3axc, залучивши на своїй стороні Одеську міську раду.

Однак колегія суддів Одеського окружного адміністративного суду під головування судді Марії Аракелян у задоволенні позову відомовили — http://bit.ly/2LIuRSM. Рішення набрало чинності.

Отже на сьогоднішній день питання з проспектом Небесної Сотні і з законодавчої точки зору і з точки зору судових процесів вирішене остаточно.

В обох випадках — і з міською радою і з нардепом Скориком, судді зіграли свою важливу роль в історичному процесі декомунізації, а головне — в стабілізації ситуації в Одесі та недопущенні подальших провокацій.

Проте, сьогодні політики, які десятиліттями паразитують на темі радянської історії не гребують розкачувати обстановку в Одесі розповідаючи про інтереси одеситів.

Однак коли всупереч інтересів одеситів з бюджету міста крадуть 185 000 000 гривень, такі політики кажуть — «Я готов присоединиться к своим коллегам, выразившим желание взять Труханова на поруки»http://bit.ly/2VARqNV.

Джерело: Артем Карташов. 
Чому неможливе повернення назви проспекту Маршала Жукова в Одесі: пояснення юриста — Antikor
2019-05-14 00:02:43
[…] Источник […]
Чому неможливе повернення назви проспекту Маршала Жукова в Одесі: пояснення юриста - Новини Чернігова
2019-05-14 00:05:11
[…] Источник […]
Чому неможливе повернення назви проспекту Маршала Жукова в Одесі: пояснення юриста — Новини Полтави
2019-05-14 00:06:15
[…] Источник […]
Чому неможливе повернення назви проспекту Маршала Жукова в Одесі: пояснення юриста - Новости Запорожья
2019-05-14 00:07:09
[…] Источник […]
Чому неможливе повернення назви проспекту Маршала Жукова в Одесі: пояснення юриста — Новини Луганська
2019-05-14 00:09:15
[…] Источник […]
Чому неможливе повернення назви проспекту Маршала Жукова в Одесі: пояснення юриста — Новини Києва
2019-05-14 00:13:10
[…] Источник […]
Чому неможливе повернення назви проспекту Маршала Жукова в Одесі: пояснення юриста — Новости Донецка
2019-05-14 00:19:08
[…] Источник […]
Чому неможливе повернення назви проспекту Маршала Жукова в Одесі: пояснення юриста — Новости Харькова
2019-05-14 00:19:31
[…] Источник […]
Чому неможливе повернення назви проспекту Маршала Жукова в Одесі: пояснення юриста - Новости Одессы
2019-05-14 00:21:46
[…] Источник […]
Чому неможливе повернення назви проспекту Маршала Жукова в Одесі: пояснення юриста — Новини Тернополя
2019-05-14 00:25:24
[…] Источник […]
Чому неможливе повернення назви проспекту Маршала Жукова в Одесі: пояснення юриста - Останні новини Сум
2019-05-14 00:37:36
[…] Источник […]